بررسی کفراهل بغی قسمت دوم

وظایف جامعه مسلمین نسبت به اهل بغی با توجه به کافر یا مسلمان دانستن آنان متفاوت است؛ از این‌رو درصدد بررسی ادله مثبت و نافی کفر اهل بغی هستیم. در نوشتار نخست به تبیین مفهوم بغی و تعیین مصادیق آن از دیدگاه شیعه و اهل سنّت پرداخته شد، در این نوشتار به نقد و بررسی ادله مثبت و نافی کفر اهل بغی پرداخته می‌شود.

۳. حکم بغات از جهت اسلام و کفر در بین فریقین

۳.۱ حکم بغات از جهت اسلام و کفر در فقه امامیه

بی‌شکّ در فقه امامیه، اهل بغی(خواه بغی به معنای خروج بر امام معصوم باشد و خواه خروج بر نائب ایشان) به معنای لغوی[۱] کافر هستند؛ زیرا مقام امامت و ولایت را مخفی می‌کنند و قتل امام یا نائب او و مسلمانان یاری دهنده آنان را جایز می‌دانند، ولی در صدق کافر اصطلاحی بر آنان بین فقهاء اختلاف است که قبل از بررسی کلمات فقهاء و ادله کفر اهل بغی، ارائه تعریفی از کفر اصطلاحی لازم است.
صاحب جواهر –رحمه الله- در تعیین کافر می‌گوید: کافر کسی است که یکی از ضروریات دین را با علم به اینکه نزد مسلمانان از ضروریات به‌شمار می‌رود، انکار کند؛ خواه این انکار، لسانی باشد یا جوارحی و همچنین کسی که قطعیات دین ولو به حد ضرورت نرسیده باشد را منکر شود، در حالی‎که خودش علم به حقانیت آن داشته باشد.[۲]
طبق این تعریف شکی در صدق کافر بر اهل بغی نیست؛ چرا که آنان بسیاری از ضروریات دین را انکار می‌کنند که مهم‌ترین آنها، استحلال قتل امام یا نائب امام و مسلمانان همراه اوست، ولی با این وجود برخی فقهاء بین زمان آتش‌بس و جنگ تفصیل می‌دهند و در زمان آتش‌بس به حسب ظاهر، احکام جاری بر مسلمانان، مانند جواز خوردن‌ ذبیحه‌ی ایشان، ازدواج با آنان،حرمت اموال و ناموسشان را بر اهل بغی جاری می‌کنند.[۳]
شیخ طوسی در مقابل اهل سنت، ادعای اجماع بر کافر بودن آنان می‌کند.[۴] شواهدی هم می‌توان بر کفر اهل بغی ادعا کرد، مانند فرمایش امیرالمؤمنین که برای تشویق سپاه خود به جـنگ با اهل جمل، اهل جمل را با آیه‌ی شریفه «فَقاتِلُوا أَئِمَّهَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لا أَیْمانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ یَنْتَهُونَ»[۵]، کافر و بی ایمان خواند.[۶] همچنین امام صادق –علیه السلام- در روایت عیاشی «عَنْ حَنَانِ بْنِ سَدِیرٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: دَخَلَ عَلَیَّ أُنَاسٌ مِنْ أَهْلِ الْبَصْرَهِ فَسَأَلُونِی عَنْ طَلْحَهَ وَ الزُّبَیْرِ فَقُلْتُ لَهُمْ کَانَا إِمَامَیْنِ مِنْ أَئِمَّهِ الْکُفْرِ…»،[۷] آنان را به صراحت کافر نامیده است.
البته‌ در مقابل، سید مرتضی و ابن ادریس ادعای اجماع مسلمین را کرده‌اند  که با بغات معامله کفر نمی شود[۸]، همچنین وجوهی می توان بیان کرد که شاهد بر کافر نبودن اهل بغی است، مانند آیه شریفه «وَ إِنْ طَائِفَتَانِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ اقْتَتَلُوا…»[۹] که در روایات[۱۰] بر اهل بغی تطبیق شده است؛ این آیه شریفه، اهل بغی را طائفه‌ای از مؤمنین دانسته است.
همچنین روایتی از امام علی –علیه السلام- نقل شده است که از اهل تعبیر به برادر کرده است، از ایشان پرسیده شد: آیا کشته شدگان در جنگ جمل مشرکند؟ فرمودند: نه، بلکه از شرک فرار کردند. عرض کردند: پس منافق بودند؟ فرمودند: نه، منافقان یاد خدا را نمی‌کنند مگر اندکی. گفته شد: پس آنان چه کسانی هستند؟ فرمودند: برادران ما بودند که برما شوریدند و ما با سرکوبی شورش آنان بر ایشان پیروز شدیم.[۱۱]
در حدیثی دیگر، «… وَ الْقِتَالُ قِتَالانِ: قِتَالُ الْفِئَهِ الْکَافِرَهِ حَتَّى یُسْلِمُوا، وَ قِتَالُ الْفِئَهِ الْبَاغِیَهِ حَتَّى یَفِیئُوا»،[۱۲] ایشان اهل بغی را در عرض کفار نام برده ‎است که این قرینه است بر اینکه آنان را کافر نمی‌داند.
برای این دو دسته از شواهد، چند جمع قابل تصویر است؛ یکی اینکه مراد از کفر در دسته اول، کفر اصطلاحی نیست؛ چرا‌که کفر مراتب متعددی دارد که برخی از آن مراتب در حد کفر لغوی است یا اینکه اطلاق کفر بر اهل بغی به اعتبار زمان جنگ است و اطلاق «مؤمن» بر اهل بغی در دسته دوم به اعتبار گذشته یا به اعتبار معتَقَد آنان است؛ لذا این اطلاق از باب مجاز است. و تقابل در روایت « وَ الْقِتَالُ قِتَالانِ …» هم به جهت خروج دسته اول از اطاعت خداوند یا رسول است و خروج دسته دوم از اطاعت امام است.
با توجه به اینکه قبل از جنگ و خون‌ریزی با اهل بغی و بعد از آن، با آنان معامله اسلام می شود، کافر دانستن آنان نیازمند دلیل است.

۳.۲ حکم بغات از جهت اسلام و کفر در فقه اهل سنت

فقهای مالکی معتقدند که بغات فاسدند، ولی کافر نیستند، از این‌رو باید آنان را به توبه أمر کـرد، اگر تـوبه کـردند بخشیده می‌شوند و گرنه با آنان جنگ می‌شود تا فسادشان دفع شود. [۱۳]

ابن ابی لیلی، ابی حنیفه، شافعی، سفیان ثوری و داوود بن علی بر این عقیده‌اند که هیچ مسلمانی را نمی‌توان به دلیل یک عقیده یا یک فتوا تکفیر کرد، بلکه خطاکار یک پاداش و غیر خطاکار دو پاداش دارد. [۱۴]
در روایتی که بخاری از انس بن مالک نقل می‌کند آمده است که: «من صلّی صلاتنا و استقبل قبلتنا و أکل ذبیحتنا فهو المسلم له ذمه الله و رسوله»؛ هر کس که به طرف قبله ما نماز بخواند و از ذبیحه ما استفاده کند، مسلمان است و در ذمه خدا و رسولش قرار دارد.[۱۵]
البته از ظاهر کلمات برخی از اهل سنت چنین استفاده می‌شود که اهل بغی را کافر می‌دانند، مانند جمال‌الدین احمد بن محمد غزنوی حنفی (م ۵۹۳ هـ) که در کتاب اصول الدین خود نوشته است: «لا نکفّر أحداً من اهل القبله بذنب مالم تستحّله و لا نُخرجُ العبدَ من الایمان الا بجحود ما ادخله فیه، و الایمان واحد و اهله فی اصله سواء، و التفاضل بینهم بالتقوی»، ما احدی از اهل قبله را به ارتکاب گناهی مادامی که آن را حلال نشمرده است، تکفیر نمی‌کنیم و فردی را از دائره ایمان بیرون نمی‌بریم مگر اینکه به انکار چیزی برخیزد که باعث ایمان او گشته است، ایمان حقیقت واحد است و مؤمنان در آن یکسانند، تفاوت با تقواست. [۱۶]  
 


[۱]. مفردات ألفاظ القرآن، ص: ۷۱۴«الکُفْرُ فی اللّغه: ستر الشی‌ء»(کفر در لغت به معنای پوشاندن چیزی است).
[۲]. جواهر الکلام فی شرح شرائع الإسلام؛ ج‌۶، ص: ۴۹.«فالحاصل انه متى کان الحکم المنکر فی حد ذاته ضروریا من ضروریات الدین ثبت الکفر بإنکاره ممن اطلع على ضروریته عند أهل الدین، سواء کان ذلک الإنکار لسانا خاصه عنادا أو لسانا و جنانا»
[۳]. جواهر الکلام فی شرح شرائع الإسلام، ج‌۲۱، ص: ۳۳۷.«و حاصله أن هذا الزمان المسمى فی النصوص بزمان الهدنه یجری علیهم فیه جمیع أحکام المسلمین فی الطهاره و أکل الذبائح و المناکحات و حرمه الأموال و نحو ذلک»
[۴]. المبسوط فی فقه الإمامیه، ج‏۷، ص: ۲۶۴«و تسمیتهم البغاه عندنا ذم لأنه کفر عندنا»
[۵]. سوره توبه، آیه ۲۱.
[۶]. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل؛ ج‌۱۱، ص: ۶۳، ح۵«وَ عَنْ أَبِی الطُّفَیْلِ قَالَ: سَمِعْتُ عَلِیّاً ع یَوْمَ الْجَمَلِ وَ هُوَ یَحُضُّ النَّاسَ عَلَى قِتَالِهِمْ وَ یَقُولُ وَ اللَّهِ مَا رُمِیَ أَهْلُ هَذِهِ الْآیَهِ بِکِنَانَهٍ قَبْلَ الْیَوْمِ فَقٰاتِلُوا أَئِمَّهَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لٰا أَیْمٰانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ یَنْتَهُونَ…».
[۷]. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل؛ ج‌۱۱، ص: ۶۳، ح۴.
[۸]. السرائر الحاوی لتحریر الفتاوى؛ ج‌۲، ص: ۱۸-۱۹: «قال السید المرتضى رحمه اللّٰه: هذا غیر صحیح، لأنّ أهل البغی لا یجوز غنیمه أموالهم، و قسمتها کما تقسم أموال أهل الحرب، و لا أعلم خلافا بین الفقهاء فی ذلک، و یرجع الناس کلّهم فی هذا الموضع، إلى ما قضى به أمیر المؤمنین علیه السلام فی محاربی أهل البصره، فإنّه منع من غنیمه أموالهم… قال محمد بن إدریس مصنف هذا الکتاب: الصحیح ما ذهب السیّد المرتضى رضی اللّٰه عنه الیه، و هو الذی أختاره، و افتی به، و الذی یدلّ على صحّه ذلک، ما استدلّ به رضی اللّٰه عنه، و أیضا فإجماع المسلمین على ذلک، و إجماع أصحابنا منعقد على ذلک»
[۹]. سوره حجرات، آیه ۹.
[۱۰]. الکافی (ط – الإسلامیه)؛ ج‌۸، ص ۱۷۹-۱۸۰، ح۲۰۲؛ الکافی (ط – الإسلامیه)؛ ج‌۵، ص: ۱۳-۱۶، ح۱ و الکافی (ط – الإسلامیه)؛ ج‌۵، ص: ۱۰-۱۱، ح۲.
[۱۱]. الجعفریات – الأشعثیات؛ ص: ۲۳۴«وَ بِإِسْنَادِهِ عَنْ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنْ أَبِیهِ عَنْ جَدِّهِ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ عَنْ أَبِیهِ عَنْ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع أَنَّهُ سُئِلَ عَنْ أَهْلِ النَّهْرَوَانِ أَ مُشْرِکِینَ کَانُوا قَالَ مِنَ الشِّرْکِ فَرُّوا فَقِیلَ یَا أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ مُنَافِقِینَ کَانُوا قَالَ الْمُنَافِقُونَ لٰا یَذْکُرُونَ اللّٰهَ إِلّٰا قَلِیلًا فَقِیلَ لَهُ فَمَا هُمْ قَالَ قَوْمٌ بَغَوْا عَلَیْنَا فَنَصَرَنَا اللَّهُ عَلَیْهِمْ».
[۱۲]. قرب الإسناد (ط – الحدیثه)؛ ص: ۱۳۲(جنگ و جهاد بر دو قسم است:جهاد با باغیان تا اینکه‌[به حق‌]برگردند‌ و جهاد با کافران،تا اینکه به اسـلام گـردن نهند).
[۱۳].الجزیری و الغروی،الفقه علی‌ المذاهب الاربـعه و مـذهب‌ اهل البـیت،۹۲۶/۵
[۱۴].ابن حزم، الفصل فی الملل و الاهواء و النحل، ج۲، ص ۲۶۷
[۱۵].بخاری، صحیح، ج۱، ص۱۰۲
[۱۶].غزنوی، اصول الدین، ص۳۰۱-۳۰۴
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =